Godkendte AMU-udbydere

Bemærk - Oversigten kan kopieres til Excel:

Ved klik på overskriften sorteres listen efter den kolonne der blev klikket på!
  Skolenr Navn Gade Postnr Bynavn Telefon Fax E-mail Hjemmeside Skoleleder
101401 NEXT Uddannelse København Carl Jacobsens Vej 25 2500 Valby 3388 0000 3586 3587 next@nextkbh.dk www.nextkbh.dk Ole Heinager, direktør
101403 Hotel- og Restaurantskolen Vigerslev alle 18 2500 Valby 3386 2200 3386 2299 hrs@hrs.dk www.hrs.dk Søren K. Kristiansen
101497 Niels Brock (Copenhagen Business College) Nørre Voldgade 34 1358 København K 3341 9100 3341 9191 brock@brock.dk www.brock.dk Anya Eskildsen
101582 Københavns Universitet Nørregade 10 postbox 2177 1017 København K 3532 2626 3532 2628 ku@ku.dk www.ku.dk Ralf Hemmingsen
147401 TEC, Technical Education Copenhagen Stæhr Johansens Vej 7 2000 Frederiksberg 3817 7000 3817 7106 tec@tec.dk www.tec.dk Morten Emborg
151412 UCplus A/S Mileparken 12A 2740 Skovlunde 4487 0100 4497 6190 mail@ucplus.dk www.ucplus.dk Jakob Thykier
153407 DEKRA AMU Center Hovedstaden A/S Kirkebjerg Allé 90 2605 Brøndby 4342 5425 4342 7427 hovedstaden@dekra.dk www.dekra-hovedstaden.dk Bo Bay Hougaard
153408 SOSU C Social- og Sundhedsuddannelses Centret Brøndby Møllevej 4 2605 Brøndby 4322 6060 4343 6080 faelles@sosuc.dk www.sosuc.dk Elsebeth Melgaard
167403 Dansk Brand og sikringsteknisk Institut (NUSA) Jernholmen 12 2650 Hvidovre 3634 9000 3634 9001 dbi@dbi-net.dk www.dbi-net.dk Helle Lindholm Mikkelsen
173410 Knord Lundtoftevej 93 2800 Kongens Lyngby 8852 6300 4528 9410 info@knord.dk www.knord.dk René van Laer
183406 DEKRA AMU Center Nordsjælland ApS Milnersvej 44 3400 Hillerød 4342 5425 nordsjaelland@dekra.dk www.dekra-nordsjaelland.dk Bo Bay Hougaard
183407 NEXT Uddannelse København, Ishøj Vejlebrovej 65 2635 Ishøj 3388 0000 next@nextkbh.dk www.nextkbh.dk Ole Heinager, direktør
219406 Pharmakon Milnersvej 42 3400 Hillerød 4820 6000 4820 6060 info@pharmakon.dk www.pharmakon-industri.dk Lotte Fonnesbæk
219411 Erhvervsskolen Nordsjælland Milnersvej 48 3400 Hillerød 4829 0000 4824 1815 info@esnord.dk www.esnord.dk Inge Prip
219416 Københavns Professionshøjskole (UCC) Humletorvet 3 1799 København V 4189 7000 info@kp.dk www.kp.dk Stefan Hermann
219417 Københavns Professionshøjskole Humletorvet 3 1799 København V 7248 7500 info@kp.dk www.kp.dk Stefan Hermann
223401 Forsikringsakademiet A/S Rungsted Strandvej 107 2960 Rungsted Kyst 4516 5000 4576 5959 uddannelse@forsikringsakademiet.dk www.foak.dk Torben Holme Nielsen
259401 Køge Handelsskole Uddannelsesvej 20 4600 Køge 5667 0400 5663 0018 khs@khs.dk www.khs.dk Tim Christensen
265403 Roskilde Handelsskole Bakkesvinget 67, Postboks 338 4000 Roskilde 8852 3200 8852 3209 rhs@rhs.dk www.rhs.dk Jørgen Sloth
265414 AMU JUUL Abildgårdsvej 14, Tjæreby 4000 Roskilde 4632 1022 info@juulgruppen.dk www.amujuul.dk Lejf Juul
265416 Roskilde Tekniske Skole Pulsen 10 postbox 132 4000 Roskilde 4630 0400 4630 0444 rts@rts.dk www.rts.dk Jesper Østrup
280046 Zealand Business College Handelsskolevej 3 4700 Næstved 5578 8888 zbc@zbc.dk www.zbc.dk Steen Sørensen
280051 Tradium Vester Alle 26 8900 Randers 7011 1010 info@tradium.dk www.tradium.dk Lars Michael Madsen
280052 Uddannelsescenter Holstebro Døesvej 70-76 7500 Holstebro 9912 2222 info@ucholstebro.dk www.ucholstebro.dk Ann Østergaard
280107 SOPU København og Nordsjælland Skelbækgade 1 1717 København V 3528 3528 sopu@sopu.dk www.sopu.dk Inger Margrethe Jensen
280108 SOSU-Sjælland Selandia Park 6 4100 Ringsted 5768 0100 post@sosusj.dk www.sosusj.dk Søren Clausen
280560 Rybners Spangsbjerg Møllevej 72 6700 Esbjerg 7913 4511 info@rybners.dk www.rybners.dk Peter Amstrup
280727 NEXT UDDANNELSE KØBENHAVN Carl Jacobsens Vej 25 2500 Valby 3388 0000 next@nextkbh.dk www.nextkbh.dk Ole Heinager, direktør
280879 SOSU Østjylland Hedeager 33 8200 Aarhus N 8741 2626 sosu@sosuoj.dk www.sosuoj.dk Anette Schmidt Laursen
280941 Zealand Business College Selandia Park 6 4100 Ringsted 5578 8888 zbc@zbc.dk www.zbc.dk Michael Kaas Andersen
280942 Skive College Kongsvingervej 1 7800 Skive 9914 1414 skivecollege@skivecollege.dk www.skivecollege.dk Desiré Christoffersen
280951 College360 Kejlstrupvej 87 postbox 34 8600 Silkeborg 7536 0360 info@college360.dk www.college360.dk Henrik Toft
315412 EUC Nordvestsjælland Absalonsvej 20 4300 Holbæk 7229 0100 eucnvs@eucnvs.dk www.eucnvs.dk Steffen Lund, direktør
333409 ZBC Slagelse (Selandia) Bredahlsgade 1 4200 Slagelse 5578 8888 5856 7399 zbc@zbc.dk www.sceu.dk Michael Kaas-Andersen
369409 SOSU Nykøbing F. Vestensborg Allé 78 4800 Nykøbing F 5485 3800 5482 7770 sosunyk@sosunyk.dk www.sosunyk.dk Jeppe Rosengård Poulsen
371401 DEKRA AMU Center Sjælland A/S Bassinbuen 2 4700 Næstved 6070 8000 sjaelland@dekra.dk www.dekra-sjaelland.dk Bo Bay Hougaard
373401 EUC Sjælland Jagtvej 2 4700 Næstved 5575 3300 5575 3350 eucsj@eucsj.dk www.eucsj.dk John Norman
376402 CELF - Center for erhv.rettede udd. Lolland-Falst Kringelborg Allé 7 4800 Nykøbing F 5488 8888 5488 8222 celf@celf.dk www.celf.dk Michael Bang
400405 Bornholms Sundheds- og Sygeplejeskole Campusfællesskabet, Minervavej 1 3700 Rønne 3698 2900 3698 2909 bhsund@bhsund.dk www.bhsund.dk Anne Regitze Lind-Holm
400408 Campus Bornholm Minervavej 1 3700 Rønne 5695 9700 8842 2001 post@cabh.dk www.campusbornholm.dk Inge Prip
449403 Cramers Køreskole ApS Alsvej 7A 5800 Nyborg 6531 7161 mail@cramers.dk www.cramers.dk Claudi Cramer
461301 Dalum Landbrugsskole Landbrugsvej 65 5260 Odense S 6613 2130 6613 2331 dalumls@dalumls.dk www.dalumls.dk Jens Munk Kruse
461305 Kold College Landbrugsvej 55 5260 Odense S 6313 2043 6313 2044 koldcollege@koldcollege.dk www.koldcollege.dk Gitte Bargholt
461415 TietgenSkolen Elmelundsvej 10 5200 Odense V 6545 2500 6545 2196 ts@tietgen.dk www.tietgen.dk Annette Lilja Vilhelmsen
461420 AMU-Fyn Petersmindevej 50 5000 Odense C 6613 6670 6613 7370 amu-fyn@amu-fyn.dk www.amu-fyn.dk Ove G. Dalby
461440 DEKRA AMU Center Fyn ApS Hans Egedes Vej 4 5210 Odense NV 7025 0300 fyn@dekra.dk www.dekra-fyn.dk Torben Lauesen
461449 Social- og Sundhedsskolen Fyn Vestre Stationsvej 8-10 5000 Odense C 6310 2700 6317 3201 sosufyn@sosufyn.dk www.sosufyn.dk Mogens Kragh Andersen
461452 Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle Risingsvej 60 5000 Odense C 7010 9900 6312 6599 sde@sde.dk www.sde.dk Lars Bregnehøj Hansen
479413 Svendborg Erhvervsskole & - Gymnasier Skovsbovej 43 5700 Svendborg 7222 5700 7222 5799 mail@sesg.dk www.sesg.dk Allan Kruse
515402 Haderslev Handelsskole Kroghs Kobbel 2 6100 Haderslev 7452 1250 7453 0613 info@hhs.dk www.hhs.dk Samuel Friberg
537401 EUC Syd Hilmar Finsens Gade 18 6400 Sønderborg 7412 4242 7412 4200 eucsyd@eucsyd.dk www.eucsyd.dk Finn Karlsen
537411 Business College Syd Sdr. Landevej 30 6400 Sønderborg 7342 5525 7342 5526 bcsyd@bcsyd.dk www.bcsyd.dk Bente Esbensen Jensen
545406 Social- og Sundhedsskolen Syd Bjerggade 4 M 6200 Aabenraa 7333 4300 7333 4301 sosu@sosu-syd.dk www.sosu-syd.dk Lotte Dalegaard Pedersen
557302 Kjærgård Landbrugsskole Kjærgårdvej 31 6740 Bramming 7517 2900 7517 2505 kjls@kjls.dk www.kjls.dk Kaj Abrahamsen, forstander
561413 AMU-Vest Spangsbjerg Møllevej 304 6705 Esbjerg Ø 7914 0322 7914 0300 inst@amu-vest.dk www.amu-vest.dk Torben Pedersen
561415 Social- og Sundhedsskolen Esbjerg Gjesinglund Allé 8 6715 Esbjerg N 7610 6010 7610 6011 post@sosuesbjerg.dk www.sosuesbjerg.dk Lisbeth Nørgaard
561423 Professionshøjskolen UC Syddanmark Degnevej 16 6705 Esbjerg Ø 7266 2000 ucsyd@ucsyd.dk www.ucsyd.dk Birthe Friis Mortensen
575404 DEKRA AMU Center Sydjylland A/S Arnfredsvej 8 6600 Vejen 7555 7766 sydjylland@dekra.dk www.dekra-sydjylland.dk Torben Lauesen
607405 EUC Lillebælt Teknikervej 2, Postboks 719 7000 Fredericia 7920 1111 7920 1112 info@eucl.dk www.eucl.dk Lars Middelboe
607410 Social-og Sundhedsskolen Fredericia-Vejle-Horsens 6. Julivej 67 7000 Fredericia 7921 1200 7592 7029 sos@sosufvh.dk www.sosufvh.dk Hanne Helleshøj
615300 Bygholm Landbrugsskole Hattingvej 49 8700 Horsens 7562 1799 7562 5528 info@bygholm.dk www.bygholm.dk Kaj Aage Højgaard
615402 Learnmark Horsens Stadionsvej 2 8700 Horsens 8816 3600 7625 1333 info@learnmark.dk www.learnmark.dk Niels Yde
621401 HANSENBERG Skovvangen 28 6000 Kolding 7932 0100 7553 8296 hansenberg@hansenberg.dk www.hansenberg.dk Morten Kaj Hansen
621402 IBC International Business College Birkemosevej 1 6000 Kolding 7224 1600 7224 1608 ibc@ibc.dk www.ibc.dk Jens Gamauf Madsen
621407 AMU SYD C.F.Tietgensvej 6 6000 Kolding 7637 3737 7637 3700 info@amusyd.dk www.amusyd.dk Mogens Jørgensen
631402 Campus Vejle Boulevarden 48 7100 Vejle 7216 2616 7216 2699 info@campusvejle.dk www.campusvejle.dk Morten Weiss-Pedersen
657401 Herningsholm Erhvervsskole Lillelundvej 21 7400 Herning 7213 4500 7213 4999 mail@herningsholm.dk www.herningsholm.dk Allan Andreasen Kortnum
657412 Social & SundhedsSkolen, Herning Gullestrupvej 10 7400 Herning 9627 2929 9627 2930 info@sosuherning.dk www.sosuherning.dk Britta Raaballe
669403 DEKRA AMU Center Midtjylland ApS Arnborgvej 1B 6900 Skjern 8877 9311 midtjylland@dekra.dk www.dekra-midtjylland.dk Peter Emus Laursen
681401 AMU Hoverdal Hover, Hoverdalvej 14 6971 Spjald 9734 8011 9734 8128 hoverdal@hoverdal.dk www.hoverdal.dk Henning Grøn Thorsen
707403 Viden Djurs N P Josiassens Vej 44 8500 Grenaa 8758 0400 8758 0427 info@videndjurs.dk www.videndjurs.dk Ole Svit
709401 Den jydske Haandværkerskole Ellemosevej 25 8370 Hadsten 8937 0100 8691 5240 djh@djhhadsten.dk www.djhhadsten.dk Henrik Øelund
727401 Handelsfagskolen Rådhusgade 56-58 8300 Odder 8654 1700 8656 0686 kontakt@handelsfagskolen.dk www.handelsfagskolen.dk Pia Agerbæk Marlo
730401 Erhvervsakademi Dania Minervavej 63 8960 Randers SØ 7229 1000 8711 4401 eadania@eadania.dk www.eadania.dk Anders Graae Rasmussen
731409 Randers Social- og Sundhedsskole Minervavej 47 8960 Randers SØ 8641 6900 8641 6791 info@sosuranders.dk www.sosuranders.dk Maria Dyhrberg Rasmussen
743401 College360 - TSS Kejlstrupvej 87 postbox 34 8600 Silkeborg 7536 0360 8923 4099 info@college360.dk www.college360.dk Henrik Toft
743402 College360 - SBC Bindslevs Plads 1 postbox 34 8600 Silkeborg 8722 2000 8722 2001 info@college360.dk www.college360.dk Henrik Toft
743407 SOSU Østjylland, Silkeborg afd. Høgevej 4 8600 Silkeborg 8680 4755 8720 6126 sosu@sosuoj.dk www.sosuoj.dk Anette Schmidt Laursen
745401 Skanderborg-Odder Center for uddannelse Højvangens Torv 2 8660 Skanderborg 8793 3020 8652 5329 info@scu-campus.dk www.scu-campus.dk Rikke Christoffersen
751398 Jordbrugets UddannelsesCenter Århus Damgårds Allé 5 8330 Beder 8747 5700 8747 5799 ju@ju.dk www.ju.dk Peter Lund Moesgaard
751401 AARHUS TECH Halmstadgade 6 8200 Aarhus N 8937 3533 8937 3555 mail@aarhustech.dk www.aarhustech.dk Annette Lauridsen
751402 Aarhus Business College Sønderhøj 9 8260 Viby J 8936 3636 8936 3637 aabc@aabc.dk www.aabc.dk Gitte Nørgaard
751443 SOSU Østjylland, Aarhus Hedeager 33 8200 Aarhus N 8741 2626 8741 2600 sosu@sosuaarhus.dk www.sosuaarhus.dk Leo F. Hansen
760401 UddannelsesCenter Ringkøbing Skjern Skolebyen 5 6900 Skjern 9680 1500 9680 1520 uc@ucrs.dk www.ucrs.dk Marianne Oksbjerre
779401 Skive College, Kongsvingervej Kongsvingervej 1 7800 Skive 9914 9200 9914 9201 skivecollege@skivecollege.dk www.skivecollege.dk Desiré Christoffersen
779402 Skive College, Arvikavej Arvikavej 2B 7800 Skive 9914 1414 9914 1415 skivecollege@skivecollege.dk www.skivecollege.dk Desiré Christoffersen
787409 Social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg Arvikavej 7 7800 Skive 8912 4400 8727 2710 skive@sosu-stv.dk www.sosu-stv.dk Jakob From Høeg
787410 EUC Nordvest Kronborgvej 119 7700 Thisted 9919 1919 9919 1999 euc@eucnordvest.dk www.eucnordvest.dk Hans Chr. Jeppesen
791411 Medieskolerne, Viborg Mediecenter Skaldehøjvej 2 8800 Viborg 8667 5055 mail@medieskolerne.dk www.medieskolerne.dk
791413 Professionshøjskolen VIA University College Hedeager 2 8200 Aarhus N 8755 0000 via@via.dk www.via.dk Harald Mikkelsen
791418 Mercantec H.C. Andersens Vej 9 8800 Viborg 8950 3300 8928 1100 mercantec@mercantec.dk www.mercantec.dk Kirsten Holmgaard
813402 Frederikshavn Handelsskole Kirkegade 9 9900 Frederikshavn 9620 5500 9620 5530 adm@fhavnhs.dk www.fhavnhs.dk Brian Andersson
821409 EUC Nord M. P. Koefoeds Vej 10 9800 Hjørring 7224 6000 7224 6101 info@eucnord.dk www.eucnord.dk A. Neil Jacobsen
831401 Nordjyllands Landbrugsskole Halkærvej 3, Lundbæk 9240 Nibe 9835 1800 9835 1559 njylls@njylls.dk www.njylls.dk Erik Poulstrup
847402 DEKRA AMU Center Nordjylland A/S Kjeldgaardsvej 4 9300 Sæby 9846 7888 nordjylland@dekra.dk www.dekra-nordjylland.dk Peter Emus Laursen
851401 TECHCOLLEGE Øster Uttrup Vej 1 9000 Aalborg 7250 1000 9813 8566 mail@techcollege.dk www.techcollege.dk Michael Johansson
851402 Aalborg Handelsskole, Hovedafdeling Strandvejen 25 9000 Aalborg 9936 4600 9936 4620 ah@ah.dk www.ah.dk Poul Søe Jeppesen
851420 AMU Nordjylland Sofievej 61, Postboks 519 9100 Aalborg 9633 2211 9633 2201 aalborg@amunordjylland.dk www.amunordjylland.dk Peter Thomsen
851452 SOSU Nord På Sporet 8A 9000 Aalborg 7221 8100 7221 8295 SOSUnord@SOSUnord.dk www.sosunord.dk Lene Kvist
851454 Professionshøjskolen UC Nordjylland Selma Lagerløfs Vej 2, postboks 38 9100 Aalborg 7269 0000 9633 1499 ucn@ucn.dk www.ucn.dk Lene Augusta Jørgensen
861403 Erhvervsskolerne Aars Østre Boulevard 10 9600 Aars 9698 1000 9698 1080 aars@erhvervsskolerne.dk www.esaars.dk Ulf Givskov Bender
AN0021COK, Den Kommunale Højskole i Grenå Skal udfyldes 8500 Grenaa 8959 5375 hs@cok.dk Hannah Søborg